Mýto - Výměna palubních jednotek se rychle blíží

Od prvního prosince dochází ke změně provozovatele mýtného systému v České republice, kdy dosavadní mikrovlnnou technologii firmy Kapsch nahradí satelitní systém konsorcia CzechToll / SkyToll. Mýto se následně od ledna 2020 rozšíří o 860 kilometrů silnic I. třídy. Dovolujeme si Vás proto touto cestou stručně informovat o chystaných změnách i o tom, jak vám, podnikatelům, členům HK ČR při přechodu na nové mýto v následujících měsících pomůže Hospodářská komora ČR. Přechod na novou technologii bude vyžadovat výměnu 450 tisíc palubních jednotek a především registraci dopravců do nového systému. Dosavadní přístroje totiž nebudou se satelitní technologií kompatibilní. Dopravci a řidiči si budou moci registraci i palubní jednotky vyřídit na více než 200 obchodních místech po celé České republice.

Mezi obchodní místa bude kromě rozsáhlé sítě čerpacích stanic patřit také 15 regionálních kanceláří Hospodářské komory ve všech krajích ČR. Klíčová fáze předregistrace do systému začíná na čerpacích stanicích 22. září, v regionálních pracovištích Komory pak od 23. září.  Seznam kontaktních míst se z velké části překrývá s nynějšími obchodními místy pro mikrovlnný systém. S registrací a novými palubními jednotkami bude stejně jako dosud spojená vratná kauce. Pro nový satelitní mýtný systém bude částka činit 2 468 Kč. Až do 30. listopadu pak musí být všechna vozidla nad 3,5 tuny vybavena původními jednotkami firmy Kapsch. Nový přístroj dopravci aktivují až 1. prosince a starou palubní jednotku mohou odevzdat na obchodních místech, kde jim bude vrácena kauce.